
Međutim, desetak godina poslije rata kada se gotovo sve pokušavalo materijalizirati na red je došao i Bajram. Počele su organizacije bajramskih zabava i koncerata na kojima su gostovale domaće folk zvijezde, a mnogo češće zvijezde turbo folka s one strane Drine. Naravno, alkohol je bio neizostavan. I ove godine priređivat će se bajramski koncerti takve vrste, a do sada je najviše pažnje izazvalo obavještenje jedne diskoteke o odgađanju disko večeri zbog noći Lejletu-l-kadr uz obećanje da će gostima prirediti nezaboravan bajramski provod.
Islamska zajednica u BiH morala je reagirati. Vijeće za fetve Rijaseta IZ-a u BiH donijelo je fetvu o šerijatskoj zabrani organiziranja i učestvovanja u takozvanim bajramskim sijelima i dernecima.
“Šerijatski je zabranjeno organiziranje i učestvovanje u spomenutim tzv. bajramskim sijelima, dernecima, partijima, feštama… na koje pozivaju pojedine ugostiteljske radnje i kafiće dovodeći najveći islamski blagdan Bajram u vezu s kafanskim ambijentom pijanki, terevenki i šerijatom zabranjenih oblika zabave, često uz učešće pjevača i pjevačica iz drugih kultura koji ne osjećaju i ne razumiju duh i smisao Bajrama”, stajalo je, između ostalog, u fetvi.
Fetva-i-emin i sarajevski muftija Enes Ljevaković za Faktor kaže da je nakon te fetve i poziva da se Bajram obilježava na dostojanstven način, bez haram postupaka i sadržaja, kako i dolikuje ovom velikom muslimanskom blagdanu, na javnim mjestima bilo osjetno manje oglasa i poziva na takve koncerte. Da li je došlo do neke suštinske pozitivne promjene u tom pogledu, govori Ljevaković, kako kod pozivača tako i kod potencijalnih konzumenata, nije poznato. Nadamo se i očekujemo da jeste.
“Islamska zajednica djeluje preko svojih medija: hutbi, vazova, predavanja, printanih i elektronskih medija, nastojeći da islamske poruke i učenja dopru do što većeg broja muslimana i muslimanki kao i svih drugih zainteresiranih osoba. Putem ovih medija Islamska zajednica može samo apelirati, savjetovati, preporučivati ono što je dobro, korisno, moralno, primjereno. Nažalost, te poruke ne dosežu do svih ljudi, a kod onih do kojih dopru, intenzitet njihovog utjecaja se razlikuje od osobe do osobe. Islamska zajednica svake godine poziva sva pravna i fizička lica da se bajramski blagdani ne zloupotrebljaju, profanišu i banaliziraju u svrhu ostvarenja profita i zarade putem haram ponude i haram sadržaja”, kaže za “Faktor” Ljevaković…
Vijest Obilježavanje praznika zabavama i koncertima: Bajram nema veze sa kafanskim ambijentom objavljena na Haber.ba.