
Nažalost, bez obzira na zainteresiranost svjetske javnosti za ovaj projekt, kaže Osmanagić, domaća politika učinila je sve kako bi zaustavila i umanjila vrijednost Bosanskih piramida.
Samo prve godine broj turista koji su došli u Visoko premašio je 200.000 i državi za kratko vrijeme donio milione zarade. No, ubrzo su mnogi domaći stručnjaci negirali postojanje Bosanskih piramida, što će cijelom projektu nanijeti nesagledive materijalne štete.
– Kroz nekoliko godina broj turista spao je na tek 10.000. Ali, zahvaljujući napornom radu, ponovo smo uspjeli privući njihovo povjerenje. Prošle godine imali smo između 30.000 i 40.000 turista, a ove godine očekujemo oko 50.000 turista iz cijelog svijeta– kaže Osmanagić za Patriu.
On dodaje da svake godine na piramidama u Visokom radi između 400 i 500 volontera iz 40 i 50 zemalja svijeta, sa šest kontinenata, što je također nezapamćeno u historiji arheoloških istraživanja u svijetu.
Da su vlasti, kaže dr. Osmangić, na svim nivoima u BiH stale iza ovog projekta od početka njegovog iskopavanja, danas bismo imali pola miliona turista koji bi godišnje posjećivali piramide u Visokom. A stotine hiljada turista godišnje značilo bi i nove milione maraka u domaću privredu.
Vijest Osmanagić: Da me nisu zaustavili, danas bi BiH imala pola miliona turista koji bi svake godine posjećivali piramide u Visokom objavljena na Haber.ba.